04 lipca

Co warto zobaczyć w Alanyi?

Turcja
Będąc w Turcji, warto czasem wyjść i zobaczyć coś innego niż hotel. Dlatego dzisiaj napiszę o dziesięciu ciekawych miejscach, które możecie zwiedzić z biurem podróży lub na własną rękę w Alanyi. Mam nadzieję, że wpis będzie przydatny dla osób planujących podróże w tych okolicach. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, to pytajcie śmiało! Postaram się robić takiej tematyki wpisy z jak największej ilości miast w Turcji. W planach kolejny jest Istanbul.

Instagram: ms.pela

Wszystkie wycieczki w języku polskim możecie zamówić na stronie www.alanyaonline.pl

1. Kale / Teleferik 
Zamek w Alanyi to seldżucka twierdza z trzech stron otoczona morzem. W XIII wieku przebywał tu Sułtan Seldżucki Alaeddin Keykubat, który wybudował twierdzę i otaczający ją mur. Z góry rozprzestrzenia się cudowny widok na morze i miasto. Można tam dostać się  autobusem, ale bardziej polecam wjechać kolejką (Teleferik) ze względu na piękne widoki. Przejazd kolejką w obie strony to koszt 20 TL od osoby. Na wzgórzu oprócz pięknych widoków i zamku znajduje się meczet.
Kale
Nie dałam rady zrobić zdjęcia zamku w całości, więc wstawiam jedno z Wikipedii. Reszta zdjęć w tym wpisie jest mojego autorstwa. :)
Wejście na kolejkę (Teleferik)

2. Iskele (Port)
W porcie zobaczycie Czerwoną Wieżę i seldżucką stocznię (Tersane). Również znajdują się tam klimatyczne restauracje z pięknymi widokami na miasto i morze oraz kluby nocne. Jeśli chcecie, możecie przepłynąć się statkiem. We wcześniejszym wpisie pisałam o jednym z takich rejsów - https://www.mspela.pl/2019/06/rejs-statkiem-wzduz-wybrzeza-alanyi.html
Turkey
Droga do latarni morskiej w porcie.
3. Jaskinie (Damlatas i Dim)
Jaskinia Damlatas znajduje się w centrum Alanyi, więc jest łatwo dostępna. Ma kilkadziesiąt metrów długości i ok. 15 metrów wysokości. Została odkryta przez przypadek w 1948 roku. Przez cały rok panuje w niej stała temperatura 23 stopnie i odczuwalna jest duża wilgotność, która powoduje skraplanie.
Bardziej imponująca, ale schowana a w górach jest jaskinia Dim. Udostępniono ją dla turystów dopiero w 1998 roku. Po wejściu do jaskini (schodki w dół) są dwa korytarze jaskini, które mają w sumie długość aż 410 metrów. Na końcu dłuższego (lewego) korytarza jest małe jeziorko. Wnętrze jaskini charakteryzuje się stałą temperaturą w ciągu roku, wynoszącą 18-19 °C, oraz wilgotnością około 90%.
Jaskinia Dim

Jaskinia Damlatas
4. Taras (Seyir terasi)
W Alanyi ze względu na obecność gór możemy podziwiać miasto z każdej perspektywy. Osobiście jestem fanką takich widoków. Polecam zobaczyć w tym miejscu zachód słońca i zostać cały wieczór. W okolicy znajdują się restauracje, kawiarnie oraz można spotkać panie, które robią pyszne gözleme. Na górę można wjechać taksówką lub autobusem numer 8.
5. Dim Çayı 
Jest to górska rzeczka, na której umieszczono platformy, które przeznaczone są do piknikowania. Ostatnio przeznaczyłam cały wpis temu cudownemu miejscu, więc zapraszam do czytania i oglądania - https://www.mspela.pl/2019/06/dimcay-piknikowanie-po-turecku.html.
6. Plaża Kleopatry
Najpiękniejsza plaża w zachodniej części miasta, oznaczona międzynarodowym symbolem Blue Flag. Według legendy, egipska królowa Kleopatra spotykała się tu z Markiem Antoniuszem. Niektórzy twierdzą, że Marek Antoniusz sprowadził jej specjalnie piasek z Egiptu, tworząc dla niej tę plażę. Jest to plaża publiczna, płatne jedynie jest wynajęcie parasoli i leżaków oraz oczywiście sporty wodne.
7. Parki / Kocie parki
W Alanyi jest kilka pięknych parków, w których żyje wiele wolnych kotów. Koty możemy spotkać wszędzie, ale w parkach jest ich najwięcej. Turcy dbają o to, aby były szczęśliwe i zawsze najedzone :) Mają nawet swoje domki, w których mogą odpoczywać albo się bawić.
Maszyna dająca karmę za wrzucenie butelki.
8. Meczety 
W Alanyi i okolicach znajduje się wiele pięknych meczetów miejskich i wiejskich. Jeśli nie znacie języka tureckiego, warto skorzystać z jakiejś wycieczki urozmaiconej zwiedzaniem meczetu w języku, który znacie. W Alanyi największe wrażenie robi Merkez Camii w centrum miasta. Przed wejściem do meczetu należy zrobić abdest, czyli przy specjalnych kranach wypłukać jamę ustną, nos, umyć twarz, ręce, przedramiona, uszy, i stopy. Innowierców ta czynność nie obejmuje. Jednak każdy musi wejść do środka na boso, wyciszyć telefon, nie robić zdjęć modlącym się osobą, przykryć ramiona i kolana (dotyczy obu płci) oraz kobiety muszą zakryć włosy.
9. Hamam 
Łaźnia turecka jest to pomieszczenie wyłożone marmurem, rozgrzanym do temperatury ok. 40-50 stopni. Należy usiąść na rozgrzanym podeście i od teraz zajmuje się wami pani (dla kobiet) lub pan (dla mężczyzn). Najpierw robi się mocny peeling całego ciała rękawicą kese, a później masuje ciało w mydlanej pianie. W większości łaźni typowo dla turystów nie ma rozdzielności płci (chyba że o to poprosicie). Ja jednak wolałam iść do takiej, w której będę mogła czuć się swobodnie i być zupełnie nago z samymi kobietami.
Z tureckiej łaźni wychodzi się czystym jak nigdy, a skóra jest świetnie przygotowana do opalania.
Zdjęć oczywiście nie zrobiłam, ale znajdziecie ich mnóstwo w internecie.

10. Bazary
Każda dzielnica czy mała miejscowość ma swój bazarowy dzień (pazar günü). Bazary rozkładają się co tydzień w tych samych miejscach. Można na nich kupić świeże warzywa, owoce, sery, przyprawy itd. Wszystko od producentów lub rolników. Oprócz jedzenia są również dostępne kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego i tekstylia. Akurat mieliśmy szczęście, ponieważ czwartkowy bazar był obok naszego mieszkania.

2 komentarze: